0
0

מרכז מבקרים

במרכז המבקרים ובבית הבד של משק ג'השאן במושב כלנית בגליל התחתון נערכות סדנאות קולינריות גליליות. בנות המשפחה מבשלות מטעמים מצמחים הגדלים בגליל והמבקרים יוכלו לטעום.

טעימות מהמטבח המסורתי הגלילי

בנות משפחת ג'השאן תדגמנה במרכז המבקרים, הכנת מטעמים מעלים וצמחים הגדלים בגליל.. המבקרים יוכלו לטעום גם שמני זית ייחודיים של המשק ולהתכבד בפיתות מהטאבון עם לבנה וזעתר. אב המשפחה ג'ריס אבו נאסר ג'השאן, מספר על ההיסטוריה של המשק בן 150 שנה ועל חווית המסיק וניתן לצפות בסרט שמוקרן במקום ומתאר את דרך גידול הזית ועצירת שמן הזית.

בית בד עתיק לצד מודרני

מרכז המבקרים ובית הבד של ג'השאן ממוקם בכניסה למושב כלנית ומוקף בשטחים חקלאיים. המרכז משמר את אווירת ייצור שמן הזית כמו בימים עברו. בית בד עתיק לצד בית בד מודרני מהמתקדמים בישראל. מטאבון האבן המסורתי עולים ניחוחות מאפה גלילי פריך ובאולם ההקרנה מוקרן סרט על מורשת הזית הגלילי, תהליכי הגידול, המסיק וייצור שמן הזית. משפחות שמבקשות להישאר במקום ולערוך פיקניק יוכלו לעשות זאת בגן המקיף את בית הבד. 

נולדו עם כפית של שמן בפה

משפחת ג'השאן היא סיפור עתיק יומין כמעט כמו מסורת שמן הזית שהיא מייצרת. ג'ריס ג'ורג' ג'השאן, המכונה אבו נאסר, הוא אב המשפחה שכולם חולקים לו כבוד גדול. הוא נוהג לספר שבני משפחתו נולדו עם כפית של שמן זית בפה על משקל האימרה "נולד עם כפית זהב בפה". אצל בני משפחתו זורם שמן זית בעורקים ובנשמה. סיפורם מתחיל לפני 250 שנה כשסב סבם הגיע לנגב וכערבי נוצרי סבל מיחסם של המוסלמים שחיו באותם שנים במדבר. הוא עבר לצפת ושם נשא לאישה בת כפר סחנין ויחד עסקו בחקלאות בעיקר בגידול כרמי זית.

שבעה דורות של יצרנים

התוצרת החקלאית של סבא ג'השאן הייתה מוצלחת וכיוון שהיה גם איש משכיל הזמינו אותו תושבי כפר מג'אר, שהוא כפר מעורב של נוצרים, דרוזים ומוסלמים, להצטרף אליהם ולגור איתם. ב-1863 הוא נטע את עצי הזית הראשונים של המשפחה והקים בית בד שהפך לשם דבר ברחבי ארץ ישראל של סוף המאה ה-19. שישה דורות אחרי סבא ג'השאן ממשיכים בני המשפחה במסורת שאותה הוא התחיל, מטפחים את כרמי הזית, מייצרים שמן זית ומוצרים נילווים תוך שמירה על שיטות הייצור המסורתיות בטכנולוגיה חדשנית. השמן זכה מספר פעמים בפרסים ראשונים בקטגוריות שמן הזית הטוב ביותר. (בסוף הכתבה מצורף מתכון להכנת זיתים כבושים)

כף שמן זית בכל בוקר

לאחרונה הקימו בית בד מודרני ומרכז מבקרים במושב כלנית הסמוך למג'אר, הוסיפו מגוון רחב של מוצרים, שמני זית זניים שכולם כתית מעולה, טחינה משומשום מלא, חלבה שגם היא משומשום מלא, תבלינים גליליים, זיתים כבושים וסדרה קוסמטית שמבוססת על שמן הזית שלהם. המטיילים שמגיעים למרכז המבקרים פוגשים את בנו של ג'ריס, האני ג'השאן. הוא נהנה לחלוק עם הקהל את סיפורי ילדותו. הוא זוכר את הימים שאמו טרטרה אותו לקחת אוכל לאביו כשהיה עסוק בבית הבד בתקופת המסיק. הוא נהג להביא את הארוחה ולהתיישב לצדו במשך שעות כדי לראות את הנוזל הזהוב מטפטף לתוך מכלי החרס. הוא טעם בכל הזדמנות ועד היום אינו מפסיק לטעום. בכל בוקר כף שמן זית היא המנוע שלו לעבוד כמנהל התפעול והשיווק של המשק המשפחתי.

חריף, ארומתי או ניטרלי

האני מספר לנוכחים על סוגי שמן הזית שהם מפיקים בבית הבד. הוא מסביר שהם מתאימים לתיבול, לאפייה, לבישול ולטיגון מבלי שיאבדו מתכונותיהם הבריאותיות והקולינריות. הזן הסורי הוא בין העתיקים והנפוצים בארץ ישראל. מקורו בעיר צור ולמעשה שמו הוא צורי שהפך לסורי. הוא ניחן בטעם מריר, חריף וארומתי. הזן הנבאלי מקורו בהרי השומרון מהעיר שכם שנקראת נבלוס. הוא דומה לזן הסורי אך טעמו עדין יותר. הפיקואל מגיע מאנדלוסיה שבספרד. הוא מבשיל מאוחר, צבעו שחור עמוק וטעמו ניטרלי. זן הפישולין מקורו מפרובנס שבצרפת וכשהוא מבשיל צבעו שחור-אדמדם. הוא הפך לזן מבוקש בארץ ויש לו טעם פירותי וארומה מודגשת. הקורניקי מגיע מהאי זקינטוס ביוון וטעמו עדין ואיכותי. זן הקורטינה גדל בדרום איטליה, טעמו פירותי, חזק ומריר והאיטלקים אוהבים לתבל איתו פסטות.

 

פרטים נוספים בטלפון: 050-7881481, 050-7881488